Dzień Nauki Polskiej to coroczne święto obchodzone w Polsce w celu uhonorowania osiągnięć polskiej nauki oraz promocji nauki i edukacji. Obchodzone jest 19 listopada i ma na celu podkreślenie roli nauki w rozwoju społeczeństwa i gospodarki.
Dzień Nauki Polskiej został ustanowiony w 2012 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą święta był ówczesny Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Profesor Lena Kolarska-Bobińska. Dzień Nauki Polskiej powstał jako odpowiedź na potrzebę uhonorowania osiągnięć polskich naukowców oraz zwiększenia świadomości społecznej na temat roli nauki w społeczeństwie.
Pomysł ustanowienia Dnia Nauki Polskiej został inspirowany podobnymi inicjatywami obchodzonymi w innych krajach, takimi jak Dzień Nauki w Wielkiej Brytanii czy Dzień Nauki Niemieckiej. Chciano w ten sposób zwrócić uwagę na znaczenie nauki i zachęcić młodych ludzi do pasjonowania się nauką oraz kształcenia się w tym kierunku.
Dzień Nauki Polskiej zyskał pewne znaczenie w kulturze masowej poprzez organizowane z tej okazji wydarzenia, takie jak konferencje, sympozja, wystawy naukowe i prelekcje otwarte dla szerokiej publiczności. Media często relacjonują te wydarzenia, a polscy naukowcy mają okazję do zaprezentowania swoich badań i odkryć szerszej publiczności.
Dzień Nauki Polskiej jest również obchodzony w polskich placówkach oświatowych, gdzie organizuje się różnego rodzaju konkursy, warsztaty i prezentacje naukowe dla uczniów. Celem jest zainteresowanie młodych ludzi nauką i zachęcenie ich do dalszego kształcenia w tym zakresie.