Zamówienia telefoniczne - 17 2275 777 (Pn-Pt 8:00 - 16:00) Wysyłka już od 14,90 zł

Dzień Wolnej Kultury

Nowe pomysły na prezent

 

"Dzień Wolnej Kultury"

Dzień Wolnej Kultury to coroczne święto obchodzone 18 maja, które ma na celu promocję wolnego dostępu do kultury i szerzenia jej wykorzystania. Jest to dzień, w którym inicjatywy związane z kulturą masową, takie jak bezpłatne koncerty, wystawy, projekcje filmowe czy warsztaty, są organizowane na całym świecie, zachęcając ludzi do korzystania z różnorodnych form sztuki i kultury.

Historia i pochodzenie 

Historia Dnia Wolnej Kultury sięga roku 2008, kiedy to grupa aktywistów i artystów postanowiła zorganizować protest przeciwko restrykcjom praw autorskich i ograniczonemu dostępowi do kultury. Wybrali  symboliczną datę, upamiętniając wówczas rocznicę wprowadzenia Digital Millennium Copyright Act w Stanach Zjednoczonych.

Początkowo Dzień Wolnej Kultury był obchodzony głównie w kręgach aktywistów internetowych i zwolenników wolnej kultury. Jednak z czasem zyskał on na popularności i przekształcił się w wydarzenie o dużym zasięgu. Obecnie to święto zyskało rozpoznawalność na całym świecie, a przede wszystkim wśród entuzjastów nowych technologii, open source, wolnego oprogramowania czy Internetu.

Znaczenie w kulturze masowej 

Znaczenie Dnia Wolnej Kultury w kulturze masowej jest ogromne. Jego obchody skupiają uwagę na konieczności łamania barier dostępu do kultury i jej dziedzictwa, propagując ideę, że każdy powinien mieć możliwość korzystania z dóbr kultury bez żadnych ograniczeń. Podkreśla się również rolę otwartości i współdzielonego tworzenia, a także wkładu społeczności w rozwój kultury.

Dzień Wolnej Kultury jest doskonałą okazją do organizowania różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, które mają na celu promowanie wolności twórczych oraz dostępu do sztuki dla wszystkich. Współcześnie, w dobie cyfryzacji, jest to również okazja do propagowania wolnej licencji i dzielenia się treściami na zasadach kreatywnych licencji Creative Commons.

Podsumowując, Dzień Wolnej Kultury jest celebracją wolności dostępu do kultury i jej udostępniania dla wszystkich. Przez organizowanie różnorodnych wydarzeń, promuje on ideę wolności twórczej, otwartości i współdzielonego tworzenia, odgrywając istotną rolę w kulturze masowej. Być może jest to również przypomnienie o potrzebie zachowania równowagi między ochroną praw autorskich a prawem do wolności kultury.

 

Prezenty wg zawodu

Hobby, Zainteresowania

Loading...
Ładowanie ...