Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem to coroczne święto obchodzone w Polsce 19 października. Jego celem jest promocja tradycyjnego pisania piórem oraz propagowanie korzyści, jakie płyną z tego czynu. To doskonała okazja do przypomnienia sobie o dawnych czasach, gdy pisanie piórem było codziennością.
Historia Dnia Pisania Piórem sięga czasów średniowiecza, gdy pisanie przy użyciu gęsiego pióra było dominującą techniką pisania. Pióro było wówczas niezwykle cenne i ekskluzywne, dlatego tylko nieliczni mieli okazję posługiwać się nim na co dzień. Pisanie piórem łączyło się również z nauką kaligrafii i sztuką zdobienia pismem.
W późniejszych czasach, po wynalezieniu długopisu, pisanie piórem stopniowo zaczęło tracić na popularności. Jednak wciąż wiele osób docenia urok tradycyjnego pisania piórem, które wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętności. Pisanie piórem to również sentymentalna podróż w przeszłość, przypomnienie sobie bardziej spokojnych i skupionych chwil.
Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem jest okazją do organizacji różnych wydarzeń związanych z tradycyjnym pisaniem. Szkoły, uczelnie, sklepy z artykułami piśmienniczymi często organizują warsztaty kaligrafii, konkursy pisania piórem czy wystawy związane z rękopisami. Dzień ten przypomina również o wartościach pisania ręcznego jako formy komunikacji i sposobu wyrażania swojej osobowości.
W kulturze masowej pisania piórem często towarzyszą sceny romantyczne, listy miłosne, starodawne dokumenty i opowieści. W filmach i książkach pisarze często przedstawiani są jako bohaterowie z piórem w dłoni, tworzący niesamowite dzieła literackie. Pisząc piórem, możemy przypomnieć sobie o tych epizodach kultury masowej i przenieść się w świat literatury.