Zamówienia telefoniczne - 17 2275 777 (Pn-Pt 8:00 - 16:00) Wysyłka już od 14,90 zł

Środa Popielcowa

Nowe pomysły na prezent

Środa Popielcowa - opis dnia


Środa Popielcowa jest dniem obchodzonym w chrześcijańskiej tradycji, który rozpoczyna Wielki Post - okres przygotowania do Wielkanocy. Zazwyczaj przypada na 40 dni przed Wielkanocą, a dokładna data zależy od daty Wielkanocy, która zmienia się każdego roku zgodnie z kalendarzem księżycowym.


Środa Popielcowa jest jednym z najważniejszych dni w roku liturgicznym. Jej nazwa pochodzi od obrzędu posypywania głów wiernych popiołem, który symbolizuje pokorę, skruchę i nawrócenie. Popiół używany w tym celu jest wykonany z palmy spalonej w poprzednim roku Wielkanocnym. Rytuał ten ma przypominać ludziom o tym, że są z prochu i że z prochu powrócą.


Historia Środy Popielcowej sięga czasów wczesnego chrześcijaństwa. Od VI wieku obchodzenie tego dnia stało się powszechne w Kościele katolickim. W tamtych czasach pokuta publiczna było częstą praktyką, a Środa Popielcowa była okazją do publicznego wyznawania grzechów i ubolewania nad nimi. Aktualnie, zwyczaj ten jest zachowany wewnątrz kościołów, gdzie wierni dobrowolnie przyjmują popiół na głowy.


W kulturze masowej Środa Popielcowa wpisuje się w tradycję Wielkiego Postu. Coraz więcej ludzi decyduje się na uczestnictwo w tym nabożeństwie jako wyraz duchowego przygotowania do najważniejszego święta chrześcijaństwa. Dzień ten przywołuje wierzenia i wartości chrześcijańskie, takie jak nawrócenie, skrucha i pokora.


Ponadto, niektóre kraje, takie jak Polska, mają tradycję spożywania w Środę Popielcową specjalnego posiłku, zwyczajowo składającego się z młodników i grochu. Wierzono, że taki posiłek przynosi szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku.

Prezenty wg zawodu

Hobby, Zainteresowania

Loading...
Ładowanie ...