Imieniny: Aleksandra, Dagmary, Adelajdy,
Obchodziny również: Dzień Guzika, Dzień Gwiazdy Betlejemskiej,
Imię Aleksandra pochodzi od męskiego imienia Aleksander. W języku greckim oznacza ono "obrońcę ludu". Aleksandra to także żeński odpowiednik imienia Aleksander. Nazwa ta jest szeroko stosowana na całym świecie i odnosi się do różnych postaci historycznych, w tym do Aleksandra Wielkiego, jednego z największych wodzów starożytnych. Imię Aleksandra jest popularne i często nadawane w różnych krajach, z różnymi pisowniami w zależności od języka i kultury. Do Polski imię to dotarło w ok. XIV w. Imię Aleksandra spopularyzował pisarz Henryk Sienkiewicz, nadając to imię bohaterce w słynnej powieści Potop.
Aleksandra to atrakcyjna kobieta, której trudno się oprzeć. Ma wiele pomysłów i dlatego ma tendencję do wpadania w problemy, z których trudno jej się wydostać. Nikt nie będzie się z nią nudził. Aleksandra jest jednak zbyt zaborcza w swoich działaniach. Od dzieciństwa rozwija swoje umiejętności przywódcze. Lubi niezależność i uwielbia przygody. Zawsze trzyma rękę na pulsie i lepiej nie psuć jej planów. Inaczej jest, gdy kocha kogoś wielką miłością.
Aleksandra imieniny obchodzi 15 stycznia, 8 lutego, 26 lutego, 27 lutego, 10 marca, 18 marca, 19 marca, 20 marca, 22, 24 kwietnia, 3 maja, 15 maja, 18 maja, 2 czerwca, 10 lipca, 17 lipca, 11 sierpnia, 28 sierpnia, 13 września, 24 listopada, 12 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Aleksandry jest 26 lutego.
Aleksa, Alka, Ola, Oleńka, Olka, Olunia, Oluś, Oluśka, Oluńka, Sandra.
Imię Dagmara jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Dagmar. Pochodzi ono od staroskandynawskiego od wyrazu "dag", oznaczającego "dzień", oraz wyrazu "mâri", oznaczającego "sławną" lub "znakomitą". Dagmara może więc być tłumaczone jako "sławna w dzień" lub "znakomita w dzień". W historii imię Dagmara nie jest szczególnie znane. Występuje jednak w literaturze i w wierszowanej opowieści niemieckiego pisarza i poety Heinricha Heine pt. "Dagmara".
Dagmara jest osobą energiczną i oryginalną. Z zapałem planuje swoje życie. Dagmara ma bardzo dużo zainteresowań i hobby. Zawsze upiera się przy swoich racjach, a swoimi decyzjami zaskakuje otoczenie. Zwykle ufa własnej intuicji. Ceni sobie swobodę w działaniach.
Dagmara imieniny obchodzi 24 maja, 12 oraz 20 grudnia. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Dagmary jest 12 grudnia.
Dagmarka, Daga, Dagunia, Dagusia.
Imię Adelajda wywodzi się z języka niemieckiego. Zostało utworzone od słowa Adal-heit. Imię to nosiły kobiety urodzone w szlachetnym rodzie.
Adelajda uwielbia przygody w życiu. Czerpie z nich radość. Pracę zawodową zawsze łączy z pasjami i zainteresowaniami. Chętnie uczy się nowych umiejętności, nieustannie podnosząc kwalifikacje. Jest bardzo towarzyska oraz ma świetny kontakt z ludźmi, ale mimo to trzyma do siebie dystans.
Adelajda imieniny obchodzi 5 lutego, 11 czerwca, 27 czerwca oraz 12 grudnia. Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Adelajdy jest 12 grudnia.
Adelcia, Adelajdzia, Adela, Ada, Aduś.