Imieniny: Romany, Izabeli, Polikarpa
Obchodziny również: Dzień bez Łapówki,
Znaczenie imienia: Imię Romany pochodzi od łacińskiego słowa romanus, oznaczającego "rzymianin". Romany to imię żeńskie, które kojarzone jest z postacią kobiety o silnym charakterze, pewnej siebie i ambitnej. Osoby o imieniu Romany są zwykle wytrwałe, zdeterminowane i pełne energii. Mają silną intuicję i potrafią dynamicznie podejść do życiowych sytuacji. Romany towarzyszy też wspaniała kreatywność i umiejętność wyrażania siebie.
Historia imienia: Imię Romany wywodzi się z tradycji rzymskiej, gdzie łączone było ze słowem romanus. Imię to jest obecne w wielu kulturach, przy czym na przestrzeni lat mogło ulegać pewnym zmianom. W Polsce imię Romany jest stosunkowo rzadkie.
Izabela to imię żeńskie, które wywodzi się od łacińskiego imienia Isabella. Imię to ma wiele różnych znaczeń w zależności od źródeł i kultur. W niektórych przypadkach interpretowane jest jako „obdarzona bogactwem” lub „tchnienie Boga”. Może również oznaczać „piękna, czysta” lub „kobieta wierząca”. Historia imienia Izabela sięga czasów średniowiecza. Było popularne w różnych krajach europejskich, szczególnie we Francji i Hiszpanii. Imię to nosiły znane postacie historyczne, takie jak królowa Izabela I z Kastylii czy Izabela Austriaczka. Współcześnie imię Izabela jest nadal stosunkowo popularne na całym świecie.
Izabela to perfekcjonistka- niezwykle precyzyjna i dokładna. Izabela zna swoją wartość. Zawsze służy radą i pomocą. Wiele wymaga od siebie, dlatego innych również uczy sumienności i punktualności. Izabela nie boi się ryzyka. Wierzy, że zmiany są potrzebne i wnoszą dobre rozwiązania w życie. W życiu rodzinnym jest zorganizowana. Jest kobietą silną, opiekuńczą, kochającą i troskliwą.
Izabela imieniny obchodzi 4 stycznia, 22 lutego, 23 lutego, 16 marca, 4 lipca, 8 lipca, 14 lipca, 31 sierpnia, 3 września, 10 września, 19 listopada, 9 grudnia. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Izabeli jest 4 lipca.
Iza, Izabelka, Izaura, Izunia, Izi.
Imię Polikarpa pochodzi od greckiego imienia Polycarpus, które składa się z dwóch członów: "polys" oznaczającego "wielki" i "karpos" oznaczającego "owoc". W dosłownym tłumaczeniu można je interpretować jako "duży owoc". Imię to może mieć różne znaczenia, takie jak "silna", "mocna", "odważna" czy "szlachetna".
Polikarpa to również imię świętej Polikarpy, która była biskupem w Smyrnie. Według legendy została spalona na stosie za swoją wiarę chrześcijańską. Święta Polikarpa jest uważana za patronkę palaczy i tkaczy.